معرفی پروژه


معرفی پروژه


پروژه میلینیوم در شهر تهران در منطقه شمال شهر احاطه شده توسط بزرگراههای همت در شمال، کردستان در شرق، حکیم (رسالت) در جنوب و چمران در غرب بنا گردیده است.مبانی سازه
در طراحی سازه برج به جهت ایجاد امکان طراحی در حد بسیار مطلوب و متنوع از سیستم لوله ای یا tube استفاده گردیده و سیستم کلاً مدولار با سلولهای 3m * 3m طراحی گردیده است. این در حالی است که برجهای جنوبی و شمالی متشکل از دو سیستم tube متداخل و برج میانی متشکل از 3 سیستم tube متداخل می‌باشند و تداخل این tube ها باعث شده تا سختی فوق العاده بالایی در این قسمت ها پدید آمده و لذا آسانسور و پله های فرار در این بخش تعبیه و طراحی شده است.
پی برج به صورت گسترده و یکنواخت با عمق 2 متر در سراسر پلان و زیر برج قرار گرفته است و کلیه بولت ها با سیستم rolling رزوه گردیده‌اند‌‌ . اسکلت فلزی ستونها با مقاطع (H) و چلیپا (Cross) طراحی و فولاد مصرفی در تنه ستونها تماماً از نوع ST-52 می‌باشند. این نوع فولاد به علت عدم تولید در داخل، از خارج از کشور تهیه گردید.
کلیه قطعات اسکلت فلزی دارای ساخت کارخانه‌ای هستند و به منظور بالا بردن ضریب اطمینان، تقریباً تمام جوشکاری اجزا در هنگام نصب کارگاهی حذف و به جای آن از پیچهای پر مقاومت و اتصالات عمدتاً اصطکاکی استفاده گردیده است.
سقف‌ها از نوع بتنی کامپوزیت و به ضخامت 10 cm در بالای تیرهای اسکلت فلزی اجرا می‌گردند که به سبکی وزن سازه بسیار کمک می‌کند.
کارگاه مجهز به تجهیزات ساخت و انتقال بتن ( بچینگ پلانت، میکسر، پمپ بتن و ... ) می‌باشد. از این‌رو کلیه بتن مصرفی کارگاه اعم از بتن مگر، فونداسیون، سقف‌ها و ... در محل تأمین می‌شود. کلیه مصالح حمل شده به کارگاه آزمایش می‌گردند. درکارگاه ساخت با وجود یک اکیپ (Q.C) تمام آزمایش‌های مربوط به جوش نظیر بازدید چشمی (V.I)، رنگهای نافذ (P.T)، ذرات مغناطیسی (M.T)، اولتراسونیک (U.T) و رادیو گرافی (R.T) انجام می‌گردد. مضافاً اینکه نظر به وجود اتصالات پیچ، مهره و واشر برابر استاندارد DIN کلیه آزمایشات مربوط به این گروه با توجه به رده انتخاب پیچ در Grade 10.9 نیز بر روی آنها مطابق با استاندارد، DIN6914، DIN6415 و DIN6916 ، ترکیب شیمیایی کوانتومتری، سختی سنجی، میکرو سختی سنجی، کنترل ابعادی، کشش کلگی، آزمایش proof، کشش و... صورت می‌پذیرد. در کارگاه نصب نیز پیش تنیدگی اتصالات با دستگاههای ایمپکت، مالتی پلایر و ترکمتر انجام و دستگاه‌ها جهت کالیبراسیون مرتباً ارسال می‌گردند. مضافاً اینکه از واشر D.T.I نیز برای این مورد بهره برده شده است.
کلیه استاندارد های AWS، AISC در ساخت و نصب اسکلت رعایت می‌گردند.
جهت بستن قطعات اسکلت از 1750000 قطعه پیچ و مهره و واشر در سایزهای 16، 18، 20، 22، 24، 27، 30 استفاده شده است.
وزن ساختمان شامل پی، اسکلت و بتن سقف‌ها حدود 65000 تن می‌باشد. که از ساختمان‌های بتونی مشابه بسیار سبکتر و بالطبع در برابر زلزله به دلیل سبکی مقاوم‌تر است .
تعداد ستون های پروژه در 5 تیپ C1 تا C5 به تعداد 1704 عدد می‌باشد.
حجم بتن پی حدود 9000 متر مکعب و حجم بتن سقف‌ها و پله ها حدود 10000 متر مکعب می‌باشد.
آرماتور مصرفی پی 900000 کیلوگرم و آرماتور مصرفی سقف‌ها و پله ها حدود 1500000 کیلوگرم می‌باشد.
تعداد بولت های شاقول و کارگذاشته شده در پی 2576 عدد و مهره‌های اتصال آنها 5152 عدد می‌باشد.
استفاده از مواد منحصر به فرد در سیستم اطفاء حریق به گونه‌ای که در پارکینگها از مواد مقاوم در برابر آتش سوزی‌های هیدروکربنی و در طبقات از رنگ‌های منبسط شونده مطابق با استانداردهای BS، NFPA و NEN بهره برده شده است.
طراحی و اجرای سیستم B.M.S به منظور کنترل و صرفه جویی انرژی.

مشخصات پروژه :